Lípa je jeden ze stromů, který určitě všichni známe. Vždyť se jedná o náš národní strom a najdete ho na mnoha místech v České republice. Poznáte ho i bez toho, aniž byste ho viděli, jelikož jeho vůně je skutečně omamná a vůně kvetoucích líp vám dokáže provonět široký okruh. Lípa ale není pouze na okrasu a na to, abychom si užívali její vůni. Z lípy se totiž dá vyrábět spoustu skvělých věcí, a to jak k vnitřnímu, tak vnějšímu použití. Ke zpracování se využívá jak kůra, tak listy, tak květy. Z lípy se běžně vyrábí odvary, nálevy, tinktury, kosmetika nebo třeba výborný lipový čaj. Doporučujeme například lipový čaj Darka shop. Lipový čaj je nejen velmi chutný, ale má také spoustu zdravotních přínosů pro naše tělo. Pojďme se na některé z nich podívat.

lipové listy

Deprese a úzkosti

Trápí vás úzkosti nebo depresivní nálady? Lipový čaj vám může pomoci. Má v sobě látky, které mají uklidňující účinek a navozují pocit relaxace. Takové účinky mohou pomoci i těm, kteří mají potíže se spánkem. Pokud jste vystaveni neustálému stresu, dobrou zprávou je, že lípa dokáže snížit hladinu stresového hormonu, který má název kortizol.

Zažívání

Spousta lidí má problémy se zažíváním, a ty jdou řešit i přírodní cestou. Pokud trpíte na podrážděný žaludek, nadýmání, zácpu, nadměrnou plynatost nebo třeba křeče v břiše, pravidelné popíjení lipového čaje zklidní váš zažívací trakt a budete se cítit lépe.

lípa

Záněty

Lípa má protizánětlivé účinky na naše tělo. Pokud trpíte vnitřními záněty, doporučujeme opět lipový čaj, zejména na záněty v trávicím systému. Různé odvary, koupele nebo masti z lípy ale mohou pomoci například při zánětech kůže, svědění ale i bolesti kloubů a svalů.

Nachlazení

Určitě jste už slyšeli, že lipový čaj je skvělý na nachlazení. A je to tak. Účinně bojuje proti virům a bakteriím, které se drží v našem krku a dýchacích cestách a způsobují nachlazení nebo rovnou chřipku. Pití čaje nám pomáhá ulevit od příznaků, jako je bolest krku, rýma nebo kašel.