Nájemní bydlení podle oficiálního vyjádření současné vlády v menšině oproti vlastnickému bydlení. Někteří politici se velice podivují nad tím, proč většina lidí touží po vlastním bydlení, pričemž se podivují ve vlastních vilách a luxusních bytech. Mít svoje bydlení má oproti nájemnímu bydlení řadu výhod. Z vlastního domu vám nikdo výpověď nedá. Právě výpověď z nájmu nemovitosti je nejčastěji problém, se kterým se lidé čato potýkají. I když máte smlouvu na neurčito, můžete z ní nakonec dostat výpověď a musíte si pak hledat bydlení nové. Když budete bydlet ve svém, těžko vás z něj někdo dostane. Na to má právo jen banka, a to jen v případě že nebudete hradit hypotéku. I tak je pro banku schůdnější když se s ní domluvíte, protože banka chce primárně splácení s úroky než prodej v exekuci.

peníze na dům

Získat hypotéku je dnes složité. Banky vyžadují doložit příjmy všech žadatelů, a také vyžadují, aby měli žadatelé určité procento z celkové hodnoty hypotéky naspořeno. A to je první problém, protože kdo si může dovolit našetřit stovky tisíc korun, když mají vysoké výdaje? Někde se bydlet musí, takže pokud někdo platí nájem, nemá šanci našetřit si bokem stovky tisíc, pokud má tedy běžný příjem.

uzavření smlouvy

Banky dnes posuzují všechny příjmy a výdaje, a pokud máte třeba leasing na auto nebo splácíte počítač, snižuje vám to bonitu, a můžete mít problém hypotéku získat. ČNB zpřísnila podmínky pro její získání, takže celkový objem hypoték klesl. Pro mnoho lidí je tak nebankovní hypotéka jedinou možností, jak hypotéku dostat. V takovém případě byste si ale o společnosti, u níž si chcete hypotéku vzít, pečlivě pročíst nejen všechny obchodní podmínky, ale zejména zkušenosti ostatních klientů. Nikdy neuzavírejte smlouvu, aniž byste si přečetli smluvní podmínky, a pokud máte i bez hypotéky příjmy napnuté, raději ještě chvíli počkejte.